Muzealne Wilno, dalszy ciąg …

Muzeum Pieniądza

Będąc w Wilnie koniecznie musicie zajrzeć do Muzeum Pieniądza. Tutaj w pięciu salach zwiedzający mogą zapoznać się z historią pieniądza i bankowości na całym świecie. Muzeum to jest całkowicie darmowe i do tego jest interaktywne. Można tam śmiało zabrać swoją latorośl, która zdecydowanie nie będzie się nudzić. Dryń, dryń, dryń ..dzwoni czarny telefon przy wejściu do muzeum. Jeśli zdecydujecie się podnieść słuchawkę to usłyszycie głos przewodniczącego zarządu Banku Litwy, który wita odwiedzających i życzy miłego zwiedzania. W salach można znaleźć też stare banknoty oraz można poznać historię pieniądza dowolnego kraju na świecie. Ciekawostką jest to, że można stanąć na udostępnionej wadze i zważyć się następnie w złocie czy platynie.

Warto zobaczyć też widoczną niżej piramidę dostępną w podziemiach muzeum. Zbudowali ją dwaj Litwini z ponad miliona litewskich centów. Budowa tego obiektu była symboliczną akcją pożegnania litewskiego pieniądza (do 01.01.2015 r. walutą obowiązującą na Litwie był lit litewski LTL). Piramida ta ma wysokość 1,13 metra, waży 801 kg (z podstawą ze szkła) a składa się z 1 mln 935 centów. Pomysłodawcy gromadzili monety przez ponad 5 lat i dzięki swojej pracy trafili na listę Rekordów Guinessa. Dodam, że muzeum dostępne są audioprzewodniki (również w języku polskim).

Muzeum Iluzji VILNIL

Kolejnym muzeum jakie odwiedziliśmy w trakcie naszej kilkugodzinnej wycieczki było Muzeum Iluzji VILNIL.  W środku czeka na każdego mnóstwo frajdy z poznawaniem tajników iluzji optycznej czy świetlnej. Prawdziwym hitem dla syna były „lewitujące krany”. W drodze powrotnej miałam okazję wytłumaczyć mu zasadę działania takiego zjawiska.

Poza przedstawionymi wyżej warto zajrzeć do: Muzeum – Nowy Arsenał, Muzeum Energetyki i Techniki, Muzeum Adama Mickiewicza, Muzeum Pałac Wielkich Książąt Litewskich, Muzeum Ofiar Ludobójstwa….


Powyższe zapiski są wspomnieniami podróży odbytej w dniu: 02.03.2019 r.