Wycieczka dachami Lwowa – całkowicie za darmo!!!

Jadąc do Lwowa szukałam informacji o różnych atrakcjach turystycznych i ciekawych miejscach. Częstym hasłem pojawiającym się była właśnie oferowana przez różnych pośredników „wycieczka dachami Lwowa”. Czas takiej wycieczki to około 2.5 h a koszt mniej więcej 250-300 UAH/osoba. Hmmmm….Czy naprawdę warto, zastanawiałam się?? Myślę, że nie… oczywiście można samemu sobie zorganizować taką przechadzkę, o dowolnej porze dnia, z dowolnego miejsca we Lwowie i to za darmo. W programie tych wycieczek jest wejście na kilka tarasów widokowych kawiarni czy restauracji. Poniżej przedstawię kilka propozycji, które są warte uwagi.

Przykładowe kawiarnie i restauracje oferujące tarasy widokowe …

Dom Legend (48, Staroievreiska St), niestety już niefunkcjonujący jak dawniej – otwarta była tylko kawiarnia z tarasem i słynnym trabantem. Zwróćcie uwagę na rejestrację samochodu umiejscowionego na dachu.

Partyfon (Soborna Square, 14) – kawiarnia ta znajduje się na ostatnim dachu kamienicy, w którym funkcjonuje centrum handlowe Roksolana i całodobowy supermarket Arsen. Można usiąść przy filiżance kawy i podziwiać widoki.

Kawiarnia w hotelu Dniestr (Yana Mateika St, 6) – na ostatnim piętrze hotelu można usiąść w kawiarni i patrzeć na wspaniałą panoramę centrum miasta z górującym nad nim Wysokim Zamkiem.

Restauracja w Hotelu Panorama (Svobody Ave, 45)– to luksusowa restauracja na siódmym piętrze hotelu z wysokimi oknami z których można podziwiać gmach Teatru Wielkiego.

Restauracja w hotelu Citadell Inn (Hrabovskoho Street, 11) -to kolejna luksusowa restauracja z widokiem na miasto. Oferuje bardzo dobre jedzenie europejskie, szkoda że bez miejscowych specjałów.

Równie pięknie równie piękne widoki na Lwów oferują Terrazza hotelu Saint Feder, Szkocka w hotelu Atlas Deluxe czy Valentino w hotelu Szwajcarskim.

Kościół Św. Elżbiety – kolejny dach Lwowa …

Oprócz kawiarni z widokami można poszukać kościołów, w których udostępniane są wieże dla turystów. Polecam tutaj Kościół Św. Elżbiety (Kropyvnyts’koho Square, 1). Budynek ten widać z wielu miejsc we Lwowie a z wieży roztacza się perfekcyjny widok. Koszt wejścia na wieżę tani – 20 UAH.

Wieża Ratusza we Lwowie też oferuje taras widokowy…

Kolejnym miejsce wartym uwagi jest wieża ratusza we Lwowie. Zaprojektowana w 1827 roku wysoka na 65 metrów wieża jest najwyższą wieżą ratusza na obszarze Ukrainy. Wejście na taras widokowy kosztuje 20 UAH a do pokonania jest ponad 300 schodów. Warto się zmęczyć, szczególnie że wchodzi tam i schodzi dużo turystów, ale widok rekompensuje trud bo jest cudowny.


Powyższe zapiski są wspomnieniami podróży odbytej w dniach: 17-20.08.2019 r.