Kalamaja – spacer po dzielnicy drewnianych domów.

Kalamaja – z est. dom Rybny jest jedną z poddzielnic Põhja-Tallinn stolicy Estonii. Znajduje się na północny zachód od centrum miasta, nad Zatoką Tallińską. Od XIV wieku zamieszkiwali tutaj głównie rybacy, szkutnicy i handlarze rybami, gdyż znajdował się tu główny port rybacki miasta Tallinn. Od 1870 roku nastąpił bardzo szybki rozwój tego obszaru, w wyniku czego zaczynają tutaj powstawać liczne fabryki i zakłady. Bezpośrednim bodźcem tego rozwoju jest niewątpliwie połączenie stolicy Estonii linią kolejową z rosyjskim Sankt Petersburgiem. Wówczas zaczynają się tutaj pojawiać charakterystyczne drewniane dwu lub trzypiętrowe bloki, przedzielone na środku kamienną klatką schodową. Są to mieszkania robotnicze, wybudowane na ówczesne potrzeby rozwijających się prężnie tutaj fabryk.

Dzisiejsza Kalamaja nie ma już nic wspólnego z dawną dzielnicą robotniczą. Teraz drewniane domy przyciągają artystów i ludzi młodych, którzy widzą w niej dzielnicę hipsterską, gdzie pofabryczne budynki służą teraz za klimatyczne restauracje – miejsca spotkań . Bezsprzecznie dzielnica ta też przyciąga turystów. Trzeba tutaj podkreślić, że Tallinn to nie tylko piękna starówka, ale też ciekawa dzielnica domków z drewna….Raczej nie zobaczycie tu tłumów, tak było podczas mojego pobytu w Kalamaja. Zobaczcie poniżej zdjęcia mojego autorstwa domków, które zachwycają pastelowymi kolorami, zdobieniami i werandami.

Po przeciwnej stronie miasta znajdziemy kolejną ciekawą dzielnicę a mianowicie Kadriorg z zespołem pałacowo-parkowym. Nie brakuje tutaj też charakterystycznych potężnych drewnianych bloków, jak i też niskich domków jednorodzinnych. Sam kompleks Kadriorg liczący około 70 h powierzchni zbudowany na polecenie cara Piotra I Wielkiego pełni obecnie funkcję siedziby prezydenta. Zarówno pałac, nowoczesne muzeum są dostępne dla odwiedzających. Turyści mogą też swobodnie spacerować wokół zabytku oraz po zadbanym parku.

Kadriorg mapka

Powyższe zapiski są wspomnieniami podróży odbytej w dniach: 12-15.05.2019 r.