Nadbałtycka Jurmała to kurort z szeroką i piaszczystą plażą…

Jurmała jest drugim największym miastem na Łotwie usytuowanym ok.10 km za zachód od Rygi nad Morzem Bałtyckim, pomiędzy zatoką Ryską a rzeką Lelupą. Jurmała to niewątpliwie perła Łotwy z kilometrami plaży z białym, drobnym piaskiem. Świeżość morza oraz bryza ozonu zachęca do długich spacerów nad brzegiem wody. Przez wiele metrów od brzegu jest bardzo płytko, szczególnie miejsce to jest polecane rodzicom z małymi dziećmi.

mapa Jurmała

Ze stolicy Łotwy można do Jurmała dojechać bardzo wygodnym pociągiem. Podróż ta zajmuje około 30 min. Nie ma problemu, że w pociągu nie ma toalet, trasa jest bardzo krótka. Na dworcu otrzymamy bilet z wyszczególnionymi stacjami. Kolejne stacje na tej trasie to: Lielupe, Bulduri, Dzintari, Majori, Dubulti, Jaundubulti, Pumpuri, Melluži, Asari, Vaivari, Kauguri, Sloka, Jaunķemeri i Ķemeri. Ja wysiadłam na stacji Dubulti a wsiadłam w drodze powrotnej na stacji Dzintari.

Jurmała to kurort składający się z kilku małych osiedli.

Tuż za wydmami znajdziemy piękne osiedla z drewnianą architekturą z akcentami piernikowymi. Znajdziemy tutaj także nowoczesne osiedla z współczesnymi budynkami. Wszystko wtapia się wspaniale w tutejszy krajobraz.

Piaszczysta plaża ciągnie się kilometrami..

Jest tu bardzo czysto i o dziwo nogi nie zapadają się w piasku.
Przepięknie, aż nie chce się wracać!!!!

Idę brzegiem morza do Dzintari…

Znajduje się tutaj Dzintari Forest Park. Jest to kompleks służący aktywnej formie wypoczynku. Mamy tutaj park linowy, boiska do gry czy skate park. Prawdziwą atrakcję dla mnie stanowiła wieża widokowa sięgająca ponad koronę drzew. Drewniana, ażurowa wieża wygląda bardzo ładnie.