Odessa – nazywana jest też perełką Morza Czarnego

Odessa (ukr. Одеса, Odesa, ros. Одесса, Odiessa to miasto położone nad Morzem Czarnym. Jest trzecim co do wielkości miastem Ukrainy zaraz po Kijowie i Charkowie . Jest to piękne miasto nadmorskie z pięknymi plażami i ciepłym morzem. Średnia temperatura w lipcu i sierpniu wynosi 28 stopni, a liczba dni słonecznych w roku to około 300. Tak było i w moim przypadku, swoją podróż do Odessy odbyłam w grudniu i o dziwo też cieszyłam się ciepłą i słoneczną pogodą. Wg. wikipedia.org Odessa znajduje się na pograniczu strefy klimatu subtropikalnego oraz klimatu kontynentalnego wilgotnego. Charakteryzuje się tym, że zimy tutaj są delikatne, wiosna jest długa a lato i jesień jest długa i ciepła. Średnia temperatura zimą sięga +1.3°C, a latem +25.7°C . Z kolei temperatura wody w Morzu Czarnym w sierpniu wynosi około +23 °C. Liczne plaże w Odessie zachęcają do odpoczynku.

Plażowanie w Odessie

Najpopularniejsze kolejno plaże w Odessie noszą nazwy: „Plaża Lanżeron” (Пляж Ланжерон), Plaża Otrada (Пляж Відрада), „Plaża Delfin” (Пляж Дельфин), „Plaża Caleton”, (Пляж Калетон), „Plaża Nudystów” (Нудистський Пляж), „Plaża Arkadia” (Пляж Аркадія) i potem zaczyna się 16-cie „Stacji Wielkiej Fontanny” (Большой Фонтан). Byłam na 3 z tych plaż, postaram się przybliżyć po kolei ich charakter.

Plaża Lanżeron

Jest to najbliżej położona plaża w Odessie w centrum miasta, do której można dojść pieszo. I ja też tak zrobiłam…Idąc bulwarami nadmorskimi w kierunku Parku Tarasa Szewczenki można odpocząć wśród drzew i alejek. Można tu spotkać wiewiórkę. Białka! Białka! – tak wołały dzieci w parku na widok zwierzęcia. Park mi. Szewczenki, dawniej Aleksandryjski, jest to największy park w mieście, założony jeszcze przez cara. Możemy podziwiać stąd widok na port i morze, pozostałości dawnych fortyfikacji. Szczególnie polecam całoroczny lunapark a szczególnie koło młyńskie (100 UAH) – oferujące ekstra widoki na okolicę!

Plaża Łanżeron nosi nazwę od Grafa Louisa Aleksandera André de Łanżeron, Francuza, jednego z pierwszych odeskich prezydentów miasta. Tuż przed śmiercią Łanżeron zapisał swoją działkę miastu, pod warunkiem zagospodarowania pierwszej miejskiej publicznej plaży. Jeszcze jakiś czas mieszkańcy Odessy nazywali to miejsca „dacza Łanżerona”. Na plaży mieści się słynne delfinarium „NEMO” oferujące całoroczne pokazy.

Plaża Otrada

Na tą plaże można wjechać koleją linową przy Francuskim Bulwarze 17A (Французский Бульвар 17A), która została wybudowana w 1971 roku. Przejazd odbywa się w żelaznych, otwartych i kolorowo pomalowanych wagonikach. Niestety nie udało mi się przejechać tym cudem. Będąc kolejny raz w Odessie na pewno nie odmówię sobie tej przyjemności.  Z atrakcji na tej plaży trzeba wyróżnić duży żółty kamień, koło którego mieszkańcy Odessy kochają wyznaczać spotkania a turyści – fotografować się 🙂

Plaża Arcadia

Jest to najhałaśliwsza plaża miasta, centrum uzdrowiskowego życia i nocnych rozrywek w Odessie. W słonecznym świetle Arkadia zamienia się prestiżowy kurort z nowoczesnymi klubami oraz atrakcjami dla dzieci i dorosłych. Z kolei nocą w nocnych klubach kipi życie na całego. Przy centralnej alei Arkadii znajduje się jeden z odesskich aquaparków – „Hawaii”. Dojechałam tutaj z plaży Otrada tramwajem nr 5. Czas przejazdu około godziny.


Zapiski są wspomnieniami podróży odbytej

w dniach: 14-18.12.2019 r.